[IS200] Zmiana sposobu podgrzewania lusterek (1999-2001)

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.

[IS200] Zmiana sposobu podgrzewania lusterek (1999-2001)

Postprzez blue » 10 sie 2016, o 07:46

Poniższy poradnik ma cel wyłącznie edukacyjno-elektryczny, więc proszę nie winić mnie za jakiekolwiek szkody wynikłe z jego użycia (w tym w szczególności uszkodzenia spowodowane niewłaściwą ingerencją w oryginalną elektrykę pojazdu).

W przedliftowych Lexusach IS200 podgrzewanie lusterek jest włączone cały czas, zaraz po aktywacji zapłonu. Jest to nieekonomiczne i nieefektywne, gdyż np. kiedy auto stoi z włączonym zapłonem (silnik wyłączony) pobierana jest spora ilość energii na podgrzewanie lusterek, które akurat wtedy nie jest potrzebne.

Poniższa modyfikacja powoduje możliwie jak najbliższe zrównanie instalacji podgrzewania lusterek z wersją poliftową, gdzie jest to już realizowane po wciśnięciu przycisku podgrzewania tylnej szyby (łatwo poznać sposób podgrzewania, gdyż wersje poliftowe mają na przycisku podgrzewania tylnej szyby dodatkowo piktogram podgrzewania lusterka).
Aby modyfikacja działała zgodnie z oczekiwaniami należy podłączyć sterowanie przekaźnikiem uruchamiającym podgrzewanie lusterek pod sygnał idący z komputera komfortu (body ECU) do przekaźnika uruchamiającego podgrzewanie tylnej szyby. W tym celu prowadzimy połączenie jak na schemacie jednocześnie ucinając połączenie oznaczone czerwonym krzyżykiem (kawałek wiązki i wtyczka w puszcze bezpieczników w nogach pasażera).

UWAGA! Jeśli nie czujesz się dobrze mając świadomość, że to czego dotykasz jest pod napięciem 12V odłącz na czas prac ujemną klemę akumulatora ;)

UWAGA! Jeśli posiadasz multimetr (popularnie zwany "miernikiem"), sprawdź przed uruchomieniem wszystkie podłączenia. Przewód który jest tu kluczowy, jest masowym przewodem sterującym (ma być na nim "-" po włączeniu podgrzewania tylnej szyby).

Obrazek

Panel w nogach kierowcy

Aby dostać się do interesującego nas panelu należy zdemontować jego boczną osłonę (trzymana jest przez jedną śrubę w okolicach pedałów i uchwyty wciskowe). Dobrze jest też zdemontować podstopnicę, żeby mieć więcej miejsca.
Odkręcamy śruby M6 zaznaczone na zdjęciu i odchylamy panel, aby dostać na jego drugą stronę. Są tam ulokowane wszystkie przekaźniki.

Obrazek

Interesujący nas przekaźnik znajduje się za dwoma małymi „przekaźniczkami” na samym tyle panelu (na zdjęciu jest już wyjęty).

Obrazek

Do jednej z nóg przekaźnika ("dalszej" od nas) dokładamy przewód i wciskamy go z powrotem na miejsce.

Obrazek

Obrazek

Przewód należy przeprowadzić pod deską rozdzielczą na stronę pasażera. Powinno wystarczyć ok 3 m przewodu.

Panel pasażera

Tutaj także należy zdemontować osłonę, aby dostać się do panelu. Interesuje nas wtyczka oznaczona na schemacie jako 2H oraz kabelek podpięty do numeru 3 tej wtyczki. W tym przypadku nie musimy już odkręcać panelu. Wszystko jest od razu dostępne.

Obrazek

Wspomniana wtyczka jest szara (oznaczona na czerwono na zdjęciu). Należy ją wypiąć, aby mieć dobry dostęp do jej fragmentu wiązki.

Obrazek

Ucinamy kabel czarno-biały (pozostały w wiązce kabel należy zaizolować np. taśmą izolacyjną) i podpinamy nasz przewód sygnałowy do przewodu w wiązce.
Wpinamy wtyczkę i możemy testować podłączenie. Po wciśnięciu przycisku ogrzewania tylnej szyby powinna grzać się tylna szyba, rozmrażacz wycieraczek oraz lusterka.

Obrazek

Dla estetów-elektryków

Pokazany sposób podłączenia nie jest najbardziej estetyczny, gdyż wymaga pociągnięcia dodatkowego kabla pod deską rozdzielczą. Esteci-elektrycy mogą wpiąć się bezpośrednio w odpowiedni kabel już w panelu w nogach kierowcy, gdyż przewód który przecinaliśmy ma w nim swoje drugie zakończenie we wtyczce 1L w numerze 9, więc można to połączenie zrealizować tylko w jednej skrzynce.

Obrazek
Avatar użytkownika
blue
Lex Maniak
 
Posty: 983
Dołączył(a): 2 sty 2014, o 20:16
Model Lexusa: IS200 Sport
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Re: [IS200] Zmiana sposobu podgrzewania lusterek (1999-2001)

Postprzez endrju1 » 10 sie 2016, o 09:34

Nie wiem czy tylko mi, ale nie wyświetlają mi się obrazki.
Avatar użytkownika
endrju1
Lex Master
 
Posty: 1018
Dołączył(a): 13 lut 2015, o 17:11
Model Lexusa: is200
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: LLB


Powrót do Zrób to sam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron